Pieteikties
Pieteikties

Angiomas un paplašināti asinskapilāri

Angiomas un paplašināti asinskapilāri

Angiomas ādā nerada draudus kopējai organisma veselībai, taču bieži rada diskomfortu kosmētisku apsvērumu dēļ. Bērniem hemangiomas, kas redzamas uz ādas jau no dzimšanas, mēdz regresēt jeb izzust laika gaitā. Angiomas, kas rodas pieaugušam cilvēkam, parasti neizzūd pašas no sevis, tāpēc, ja tās traucē kosmētiski vai tiek traumētas ikdienā ar apģērbu, tās iespējams likvidēt ar lāzeru. Paplašināti asinskapilāri mēdz būt gan pieaugušiem, gan bērniem – uz sejas un ķermeņa ādas.

Kas ir ādas asinsvadu veidojumi?

Angioma ir labdabīgs ādas asinsvadu veidojums. Tas sastopams gan bērna, gan pieauguša cilvēka vecumā. Ja tas izveidojies jau dzimšanas brīdī, to dēvē par hemangiomu, savukārt, t.sauc., portvīna traipi jeb ugunszīmes veidojas 2-8 nedēļu vecumā. Hemangiomas mēdz izzust pašas no sevis, bet dažkārt ārsts dermatologs rekomendēs tās likvidēt ar lāzera vai citu terapijas veidu. Ārstēšanas nepieciešamību izvērtē ārsts. Portvīna traipi jeb ugunszīmes jeb PWS neizzūd paši no sevis. Tos nepieciešams apstrādāt ar lāzeru tad, ja tie cilvēkam traucē ikdienu, kaut tikai kosmētisku apsvērumu dēļ. Pieaugušo angiomas neizzūd bez apstrādes ar lāzeru. Tās nepieciešams likvidēt gadījumos, kad tās traucē cilvēkam subjektīvi vai objektīvi.

Zirnekļveida asisnkapilārs jeb asinsvadu zvaigznīte

Tas ir labdabīgs ādas asinsvadu veidojums, ko raksturo punktveida sarkans kapilārs centrā un sīki paplašināti kapilāri perifērijā (līdzīgi kā zirnekļa vai zvaigznītes izskats). Salīdzinoši bieži tie sastopami bērniem. Sastopami arī pieaugušiem cilvēkiem, nereti sievietēm grūtniecības laikā.

Teleangiektāzijas jeb paplašināti tīklveida asinskapilāri

Tie mēdz veidoties jebkur uz ķermeņa vai sejas ādā. Tipiska to lokalizācija ir ap degunu, uz vaigu galiem, uz kājām. Tie mēdz traucēt kosmētisku apsvērumu dēļ.

Portvīna traips jeb ugunszīme

Šis asinsvadu veidojums rodas 0.3% jaundzimušo. Tas parasti parādās dažu nedēļu laikā pēc dzimšanas un aug līdz ar bērnu. Tas neizzūd pats no sevis. Tas ir sārtā, violetā vai sarkanā krāsā. Visbiežāk tie ir gludi, ādas līmenī, tomēr dažkārt dzīves laikā mēdz kļūst ar nelīdzenu virsmu. Tie var lokalizēties jebkur uz ādas, tomēr 90% gadījumu tie atrodas sejas/galvas un kakla ādā. 2/3 gadījumu pieauguša cilvēka vecumā ugunszīmes kļūst tumšākas un biezākas, jo asinskapilāru daudzums un izmērs tajā palielinās.

Angiomas jeb ķiršveida angiomas

Tie ir labdabīgi asinsvadu veidojumi – visbiežāk dažu milimetru izmērā sārtā vai sarkanā krāsā. Ja angiomas atrodas tādā lokalizācijā uz ādas, kur tās pakļautas regulārai traumatizācijai, tās mēdz asiņot. Biežāk tiek traumētas tās angiomas, kuras ir piepaceltas no ādas virsmas.

Venozie "ezeriņi"

Tie ir labdabīgi ādas veidojumi – visbiežāk zilganā vai violetā tonī, mīksti, parasti veidojas pēc 60 gadu vecuma saulei pakļautās ādas vietās – lūpas, ausis u.c. Pārsvarā gadījumu tie rada kosmētisku defektu un, ja ārsts dermatologs diagnosticē, ka veidojums ir labdabīgs, to iespējams likvidēt ar lāzeru.

Kur uz ādas vislabāk veidojas angiomas?

Atkarībā no angiomas veida, tās veidojas atšķirīgās vietās:

Zirnekļveida asisnkapilārs jeb asinsvadu zvaigznīte

Ķermeņa augšdaļa (seja, dekoltē, rokas)

Teleangiektāzijas jeb paplašināti tīklveida asinskapilāri

Sejas āda – ap degunu, uz vaigiem, zoda, ķermeņa āda – apakšstilbi, augšstilbi

Angiomas jeb ķiršveida angiomas

Ķermeņa āda, sejas āda, augštilbi, vēdera āda

Portvīna traips jeb ugunszīme

Pārsvarā uz sejas, galvas, kakla ādas

Venozie "ezeriņi"

Sejas ādā: lūpu, ausu zonā (saulei pakļautās vietās)

Kas izraisa angiomas?

Angiomu iemesli ir dažādi

Zirnekļveida angiomu jeb asinsvadu zvaigznīšu iemesli

Zirnekļveida angiomas rada ādas asinsvadu paplašināšanās. Bērniem tās rodas bez zināma iemesla. Nereti tās rodas grūtniecības laikā, dažu medikamentu lietošanas laikā, pēc sauļošanās (UV staru ietekme).

Teleangiektāzijas jeb paplašināti tīklveida asinskapilāru iemesli

Uz sejas biežākie iemesli teleangiektāzijām ir UV starojums, novecošanās, ģenētika. Paplašināti virspusējie asinskapilāru tīklojumi uz kājām mēdz rasties ģenētisku iemeslu dēļ, dažkārt, lietojot perorālu hormonālo kontracepciju, taču jāizslēdz arī dziļāko vēnu patoloģijas.

Angiomas jeb ķiršveida angiomas iemesli

Iemesls šiem veidojumiem ir dermas kapilāru paplašināšanās. Ar katru nodzīvoto gadu palielinās iespēja rasties šiem veidojumiem – tipiski ap 35-40 gadu vecumu. Nereti ķiršveida angiomas veidojas grūtniecības laikā, kā arī lietojot hormonālo kontracepciju.

Portvīna traips jeb ugunszīmju iemesli

Portvīna traipi veidojas auglim embrioģenēzes laikā. Konkrēts iemesls joprojām ir neskaidrs, taču ticamākā hipotēze ir par sīko dermālo asinsvadu proliferāciju un izvietošanos arī ādas virsējos slāņos.

Venozie "ezeriņu" iemesli

Ar katru nodzīvoto gadu šo veidojumu rašanās iespēja palielinās, kā arī dažkārt tie veidojas pēc traumas lūpu ādā/gļotādā.

Kā izvairīties no angiomu rašanās?

Pārsvarā visus angiomu veidus – gan iedzimots, gan dzīves laikā iegūtos veiksmīgi iespējams likvidēt ar lāzeru. Atkarībā no angiomu veida, pielieto dažādus asinsvadu lāzerus. Klīnikā pieejams gan Nd:YAG lāzers, gan IPL jeb intensīvi pulsejošās gaismas iekārta. Dažkārt šo veidojumu likvidēšanai pielietojam CO₂ lāzeru. Ārsts dermatologs izvērtēs, kura no metodēm būs piemērotākā konkrētam pacientam.

Katrs cilvēks ir unikāls. Mēs esam šeit, lai rekomendētu Jums piemērotāko.

Biežāk uzdotie jautājumi