Pieteikties
Pieteikties

Efektīva pastiprināta apmatojuma likvidēšana

Efektīva pastiprināta apmatojuma likvidēšana

Pastiprināts apmatojums uz sejas un ķermeņa var radīt ne tikai zemāku pašvērtējumu, bet arī problemātisku higiēnas jautājumu. Nereti matiņi mēdz ieaugt, radot gan kosmētisku defektu, gan infekcijas un iekaisuma pievienošanās risku.

Pastiprināts apmatojums rada negludas un raupjas ādas sajūtu un izskatu. Dažkārt regulārā nepieciešamība matiņus skūt vai laicīgi ieplānot vaksācijas procedūru, mēdz izjaukt ikdienas plānus – baseina, sporta zāles vai pirts apmeklējumu.

Raupjās ādas sajūta un izskats dažkārt rada diskomfortu kontaktējot ar citiem cilvēkiem. Lai gan matiņu augšana ir dabīgs process, nereti tas rada ievērojamu diskomfortu.

Mūsdienās pieejamas ļoti efektīvas lāzertehnoloģijas, ar kurām iespējams likvidēt lieko apmatojumu uz ļoti ilgu laiku.

Mats un tā augšanas fāzes?

Mats atrodas apmēram 1.5 mm dziļumā ādā. Matam ir vairākas augšanas fāzes. Tās iedalās sekojoši:

  • Anagēnā fāze (4 līdz 6 nedēļas ķermeņa ādā un vairāki gadi galvas ādā): šajā fāze mats veidojas un aug.
  • Katagēnā fāze (apmēram 2- 3 nedēļas): mats ir stabilā fāzē, tas pārstāj augt.
  • Telogēnā fāze (apmēram 3 mēneši): mats ir nobriedis un gatavs izkrišanai. Jauns mats nomaina iepriekšējo un šakt augt tā vietā.

Lāzers uz matu iedarbojas, kamēr tas ir anagēnajā fāzē.

Tipiskās lokalizācijas

Kuru lokalizāciju pastiprināts apmatojums ir biežāk sastopams?

Pastiprināts apmatojums mēdz būt traucējošs gan sievietēm, gan vīriešiem. Vīrišķie hormoni, piemēram, testosterons ietekmē gan matu augšanas ātrumu, gan daudzumu, gan biezumu.

Hirsutisms jeb pastiprināta matu augšana novērojama dažādās ķermeņa zonās:

  • paduses
  • vēdera āda
  • mugura
  • pleci
  • ap krūšu galiem
  • apakšdelmi
  • augšdelmi
  • bikini zona
  • sēža
  • augšstilbi
  • ceļgali
  • apakšstilbi
  • kāju un roku pirkstu virsmas
  • pēdu un plaukstu virsmas
  • virslūpa
  • zods

Iemesli

Kādi ir pastiprināta apmatojuma iemesli? Hirsutisma iemesli ir dāžādi:

Ģenētika

Ģenētika nosaka ne tikai matu krāsu, bet arī tā biezumu un daudzumu. Piemēram, Vidusjūras apvidus populācijai mati ir biezāki un tumšāki nekā Ziemeļu reģionu iedzīvotājiem.

Hormoni

Hormonālas izmaiņas ietekmē ne tikai matu augšanas ātrumu, bet arī lokalizāciju, krāsu un biezumu. Piemēram, mats zaudē savu krāsu, kļūst sirms novecojot, savukārt, pubertātē vai grūtniecībā mainās mata struktūra, biezums un daudzums. Menopauzē matiņi var sākt augt sievietēm uz sejas, savukārt, dažu saslimšanu un patoloģisku stāvokļu gadījumā matu daudzums un lokalizācija uz ķermeņa var mainīties.

Medikamenti

Daži medikamenti, piemēram, iekšķīgi lietojami steroīdie hormoni, imūnsupresīvie medikamenti u.c.var pastiprināt matu augšanu, kā arī radīt pastiprinātu apmatojumu lokalizācijās, kur tie iepriekš nav auguši.

Ko darīt pastiprināta apmatojuma gadījumā?

Katrs izvēlas sev piemērotāko matiņu likvidēšanas metodi – skūšana, vaksācija, depilācija, taču, lāzerepilācija viennozīmīgi ir visefektīvākais veids. Lāzerepilācijas gadījumā mats tiek likvidēts un tas neataug ļoti ilgu laiku, kā arī matu ieaugšanas problēma tiek pilnībās atrisināta. Mūsu klīnikā lāzerepilācijai pielietojam aleksandrīta un Nd:YAG lāzerus.

Kādi ir iespējamie veidi pastiprināta apmatojuma likvidēšanai?

Aleksandrīta lāzers

Šis lāzers iedarbojas uz pigmentu mata folīkulā, iznīcina to, līdz ar to, mats izkrīt. Tā ir droša metode, ar kuras palīdzību var panākt izcilus rezultātus, īpaši tad, ja mats ir tumšs un biezs.

Nd:YAG lāzers

Šis lāzers iedarbojas uz asinsvadu, kas atrodas zem mata folīkula, likvidē to. Tā rezultātā mats izkrīt. Šī procedūra ir piemērotāka gaišākiem matiem, kuros pigments ir mazāk.

Biežāk uzdotie jautājumi par pastiprinātu svīšanu

Vai matu augšanas cikls ir vienāds visa ķermenī?

Nē, matu augšanas cikli ir atšķirīgi dažādās ķermeņa zonās. Dažādās ķermeņa zonās var atšķirties arī mata krāsa un biezums – plānāki un gaišāki, piemēram, uz sejas, bet tumšāki un biežāki – bikini zonā un uz kājām.

Vai lāzerepilācija ir sāpīga procedūra?

Pastiprināta apmatojuma gadījumā lāzerepilācija ar aleksandrīta lāzeru ir ļoti efektīvs risinājums, īpaši, ja matiņi ir tumši un biezi.

Savukārt, gadījumos, kad matiņi ir gaišāki, izmantojam Nd:YAG lāzeru. Procedūra ir absolūti ciešama, jo visu procedūras laiku āda tiek atvēsināta ar aukstumu, kas konstanti tiek pūsts uz ādas, kā arī uzreiz pēc procedūras tiek uzlikti aukstuma elementi uz apstrādātās zonas, kas rada tūlītēju atvēsinošu efektu. Bikini epilācijas gadījumā pārsvarā gadījumu tiek uzklāts anestezējošs krēms pirms procedūras, lai tā būtu mazāk nepatīkama.

Kurās zonās uz ķermeņa pārsvarā gadījumu novērojams pastiprināts apmatojums?

Sievietēm hirsutisms jeb pastiprināts apmatojums biežāk novērojams padusēs, bikini zonā un uz apakšstilbiem. Vīriešiem – uz sejas, padusēs, ķermeņa augšdaļas, rokām, kājām.