Pieteikties
Pieteikties

Rētas

Rētas

Rētu iemesli var būt visdažādākie – trauma, ķirurģiska iejaukšanās, apdegums, akne. Pārsvarā rētas rada tikai kosmētisku defektu un nerada draudus veselībai vai dzīvībai, tomēr kosmētiskais defekts dažkārt ir tads, kura dēļ pacienti vēlas uzlabot rētu izskatu, padarīt tās mazāk manāmas. Rētas mēdz būt dažāda izmēra, formas, veida, krāsas un struktūras. Hipertrofiskas jeb piepaceltas un keloīdas rētas dažkārt rada nepatīkamu savilktu un niezošu sajūtu. Mūsu klīnikā pieejamas dažādas metodes rētu izskata uzlabošanai – lāzerprocedūras un injekciju metodes. Svarīgi apzināties, ka rētaudus nav iespējams pilnībā likvidēt, taču iespējams panākt ievērojamu uzlabojumu.

Kas ir rēta?

Rētaudi ir saistaudi, kas veidojas ādā dzīšanas procesā. Rētas veidojas tad, ja traumas vai iekaisuma process ir dziļākos ādas slāņos. Tipiski rētu iemesli ir trauma, apdegums, ķirurģiska iejaukšanās, akne, vējbakas.

Rētas var lokailzēties jebkur uz ķermeņa un sejas ādas. Visbiežāk rētas neizzūd bez terapijas. Rētas mēdz būt dažādās krāsās – sārtas, baltas, zilganas, violetas, brūnas. Rētu veidi pārsvarā ir 3 – normotrofiskas (ādas līmenī), atrofiskas jeb bedrīšu veida un hipertrofiskas jeb piepaceltas. Keloīdas rētas ir tās, kuras ir lielākā izmērā nekā bijusi trauma, tās ir blīvas un mēdz būt niezošas.

Hiperpigmentētās rētas

Tās ir tumšākas nekā apkārtējā āda.

Atrofiskas rētas

Tās ir iekritušas jeb bedrīšu veida rētas. Pārsvarā tās ir sārtas vai ādas krāsā.

Hipertrofiskas rētas

Tās veido reljefu uz ādas, piepaceltas. Tās mēdz būt sārtas, ādas krāsā vai tumšāk brūnas par apkārtējo ādu.

Keloīdas rētas

Tās ir piepaceltas, blīvas, mēdz būt zilganā tonī, nereti rada savilktas un niezošas ādas sajūtu.

Kur lokalizējas rētas?

Rētas veidojas gan bērniem, gan pieaugušiem - sievietēm un vīriešiem, neatkarīgi no fototipa. Rētas var veidoties jebkur uz ķermeņa un sejas. Plecu un dekoltē āda mēdz būt tipiska lokaliācija hipertrofiskām un keloīda rētām.

Kādi ir rētu rašanās iemesli?

Rētas veidojas pēc traumas, ādas ievainojuma, ķirurģiskas manipulācijas vai operācijas, apdeguma, dziļāka iekaisuma procesa (vējbakas, akne). Dzīšanas procesā ādā veidojas kolagēnās šķiedras, kas aizpilda bojāto ādas virsmu. Ja bojājums ir virspusējs un dzīšanas process notiek bez iekaisuma, tad rēta parasti neveidojas.

Dzīšanas procesu ietekmē virkne faktoru:

1. Vecums

Ar katru nodzīvoto gadu šūnu atjaunošanās jeb reģenerācijas ātrums kļūst lēnāks, kā arī kolagēna sintēze palēninās. Šie ir iemesli, kādēļ bērniem brūces dzīst ātrāk un labāk.

2. Ģenētika

Šis faktors spēlē lielu lomu īpaši keloīdrētu gadījumā. Tumšāks ādas fototips arī sasistāms ar lielāku iespēju veidoties hipertrofiskām un keloīdrētām.

3. Imūnsistēmas ietekme uz dzīšanas procesu

Imūnsupresijas, ķīmijterapijas, kā arī dažu slimību, piemēram, cukura diabēta un nieru mazspējas gadījumā, dzīšanas process ir lēnāks un sliktāks. Rezultātā rētas mēdz veidoties redzamākas.

4. Brūces lokalizācija un dziļums

Jo dziļāka brūce, jo lielāka iespēja, ka veidosies traucējošāka rēta. Dekoltē un plecu āda biežāk pakļautas riskam, ka āda sadzīs ar hipertrofisku vai keloīdu rētu.

5. Dzīvesveids

Smēķēšana, alkohols, stress, sauļošanās gan dabīgā saulē, gan solārijā neveicina ādas dzīšanas procesu. Tiek traucēta kolagēna un elastīna sintēze, pasliktinot ādas reģenerācijas procesu.

Ko darīt, lai neveidotos rētas?

Dzīšanas procesa rezultātu paredzēt ir grūti, tomēr ir būtiski ievērot dažas rekomendācijas, lai veicinātu maksimālu labu ādas izskatu pēc brūces sadzīšanas.

1. Ādas kopšana un/vai kompresija

Brūce jātur tīra, jādezinficē un jāmitrina (krēmi, gēli, brūces pārsēji). Ārsts dermatologs rekomendēs vispiemērotāko.

2. Pasargāt no saules

Āda dzīstot atjaunojas un to jāuztver kā jaunu un jutīgu ādu pret UV starojumu. Gan dzīšanas laikā, gan tikmēr, kamēr rēta ir svaiga, tā jāapstrādā ar SPF 50 aizsarglīdzekli. Tas pasargās no hiperpigmentācijas.

3. Rētas masāža

Dažiem rētu veidiem, īpaši hipertrofiskām rētām, ikdienas masāža noder, lai rētu padarītu mīkstāku un gludāku.

Kāda ir iespējamā ārstēšana?

Pastāv dažādi risinājumi rētu izskata uzlabošanā. Rētu nav iespējams pilnībā izdzēst, tomēr pastāv iespēja rētu padarīt gludāku, mīkstāku, gaišāku, mazāk kontrastējošu ar apkārtējo ādu. Atkarībā no rētas izskata, veida un lokalizācijas, ārsts dermatologs rekomendēs gna ārstēšanas veidu, gan procedūru skaitu, lai panāktu vislabāko iespējamo rezultātu.

1. Lāzers rētas krāsas uzlabošanai

Ja rēta ir tumšāka par apkārtējo ādu, to iespējams padarīt gaišāku, pielietojot dažādus lāzerus, kas balina hiperpigmentāciju – aleksandrīta lāzers, intensīvi pulsējošās gaismas ierīce.

2. Frakcionēts CO₂ lāzers

Šo metodi pielieto tad, kad rētas virsma nav gluda un rēta ir platāka nekā varētu vēlēties. Šis ablatīvais lāzers stimulē ādas reģenerāciju, padarot rētu gludāku, vienmērīgāku, šaurāku.

3. Intensīvi pulsējošās gaismas iekārta (IPL)

Šī metode mazina gan rētas sārtumu, gan brūno toni (hiperpigmentāciju), gan stimulē reģenerācijas procesu

4. Neablatīvs lāzers (Cutera Laser Genesis)

To pielieto rētām, kurām nepieciešama ādas reģenerācijas stimulēšana, neveicot slīpēšanau ar CO₂ lāzeru. Ar šo lāzeru tiek mazināts arī rētas sārtais tonis.

5. Injekciju metodes

Atkarībā no rētas veida, pielieto triamcinolona, hialuronskābes, plazmas un polidezoksiribonukleotīdu injekcijas. Injekcijas pielieto gan rētu aizpildīšanai, ja tās ir atrofiskas, gan šķīdināšanai, ja tās ir hipertrofiskas. Piemērotāko metodi katram pacientam rekomendē ārsts dermatologs.

6. Mezoterapija

Šī ir metode, ar kuras palīdzību ādā tiek ievadītas dažādas aktīvās vielas, kas mazina rētaudus un veicina āda reģenerāciju jeb atjaunošanos.

Biežāk uzdotie jautājumi par rētām

1. Kas ir rēta?

Rēta ir vairāk vai mazāk saskatāmi saistaudi ādā, kas veidojas dzīšanas procesā – jo dziļāka bijusi trauma ādā (ievainojums, apdegums, ķirurģiska manipulācija, akne, vējbakas), jo lielāka iespēja, ka veidojas redzamāka rēta.

2. Kādas var būt rētas?

Atkarībā no ādas traumas veida un dzīšanas procesa, rētas var būt dažādas formas, krāsas, izmēra. Rētas mēdz būt līnijveida, iekritušas, piepaceltas virs ādas līmeņa, sārtas, zilganas, brūnas, mīkstas un cietas.

3. Kādi ir rētu veidi?

Rētas var būt dažādas:

  1. hiperpigmentētas (tumšākas par apkārtējo ādu)
  2. atrofiskas (iekritušas jeb bedrīšveida)
  3. hipertrofiskas (piepaceltas virs ādas virsmas)
  4. hipohromas (gaišākas par apkārtējo ādu)
  5. keloīdas

4. Vai rētas var likvidēt pilnībā?

Estētiskajā medicīnā pieejamas dažādas metodes, lai rētu izskatu ievērojami uzlabotu, taču nav iespējams rētaudus lividēt pilnībā. Rētu var padarīt gludāku, mīkstāku, šaurāku, gaišāku, kā arī likvidēt niezošu un savilktu sajūtu rētā.

5. Kā ārstē rētu?

Estētiskajā medicīnā ir dažādas rētu izskata uzlabošanas metodes:

  • uz enerģiju bāzētu ierīču metodes – lāzers, intensīvi pulsejošās gaismas ierīce, radiofrekvence
  • injekciju metodes – hialuronskābes, botulīna, plazmas, polidezoksiribonukleotīdu, triamcinolona

Ļoti būtiska ir dzīšanas fāze, kurā ārsts dermatologs rekomendēs pareizāko ādas kopšanu, lai mazinātu iespēju neglītai rētošanās fāzei – brūces attīrīšana, mitrināšana, silikona plāksteru un gēlu lietošana

6. Cik efektīva ir lāzerterapija?

Lāzerterapija ir efektīvs veids kā rētu padarīt gaišāku, mīkstāku, gludāku, šaurāku.

7. Ko darīt, lai rētas neveidotos?

  • Aknes gadījumā neplēst izsitumus, pareizi kopt ādu, ārstēt akni.
  • Dzīšanas laikā nesauļot ādu, lietot SPF 50.
  • Konsultēties ar ārstu, ja brūce ir dziļa un tā nedzīst pietiekoši ātri un labi. Tieši dzīšanas procesā ir svarīgi pareizi kopt - brūci, lietot silikona gēlus un plāksterus, lai rētaudi neveidotos.

8. Vai rētu drīkst maskēt, virs tās veidojot tetovējumu?

Dažkārt šis ir piemērots veids kā maskēt rētas. Kompleksi un nepatīkamas atmiņas no rētu rašanās laika mēdz būt dzīves kvalitāti mazinoši faktori, tāpēc tetovējums virs rētas var palīdzēt tos mazināt vai likvidēt. Rētai jābūt pietiekami nobriedušai, lai virs tās veidotu tetovējumu. Jāņem vērā, ka plānotais tetovējuma krāsas tonis mēdz atšķirties no iecerētā, ja to veido uz rētaudiem. Rūpīgi jāizvērtē šis solis, jo atbrīvoties no tetovējuma nereti ir grūtāk un laikietilpīgāk nekā varētu iedomāties.

Biežāk uzdotie jautājumi